سخنگوی قوه قضاییه گفت: تحقیقات پرونده جانباختگان هواپیمایی اوکراینی تکمیل شده و تا پایان دی ماه رسیدگی می‌شود.

غلامحسین اسماعیلی روز سه شنبه در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره پرونده جانباختگان سقوط هواپیمای اوکراینی افزود: در مورد جانباختگان این حادثه اقدامات اولیه برای پرداخت این خسارات انجام شده و آنچه متوجه ما است رسیدگی قضایی منجر به وقوع این سانحه است.
وی ادامه داد: بلافاصله پرونده قضایی تشکیل و تحقیقات مفصل و کارگروه های متعدد برگزار شد و چون نیازمند بازخوانی جعبه سیاه هواپیما بودیم، این جعبه سیاه خارج از ایران با حضور نماینده جمهوری اسلامی ایران بررسی و نتیجه آن در اختیار بازپرس پرونده قرار گرفت.
اسماعیلی اظهارداشت: تحقیقات این پرونده تکمیل شده و تا پایان ماه جاری این پرونده رسیدگی می شود و البته پیش از این هم  جلسات متعددی با خانواده های جانباختگان داشتیم و گزارشات سانحه و شبیه سازی این سانحه در اختیار خانواده ها قرار گرفته است.

یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین با شماره پرواز ۷۵۲ با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پرواز، ساعت ۶ و ۱۲ دقیقه صبح چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه ۹۸ از فرودگاه امام (ره) به مقصد کی‌یف پرواز کرد که ۶ دقیقه بعد به دلیل شلیک غیرعمد پدافند هوایی حوالی صباشهر از توابع استان تهران سقوط کرده و سرنشینان آن جان باختند.

وی با اشاره به سالگرد شهادت شهید سلیمانی و یاران ایشان افزود: داغ این جنایت که هرگز فراموش نخواهد شد، داغی همانند داغ سید و سالار شهیدان است که به سردی نخواهد گرایید و خون به ناحق ریخته ای است که بساط یزیدیان در منطقه و اربابان آنها را در هم خواهد پیچید. یاد این شهیدان و یاد شهید محسن فخری زاده را گرامی میداریم.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: همچنین درگذشت عالم، عارف، فقیه، مجاهد و استاد بزرگوار حضرت آیت الله مصباح یزدی را به همه ارادتمندان این استاد تسلیت عرض می کنم.

اسماعیلی اضافه کرد: آغاز سال جدید میلادی و ایام میلاد حضرت عیسی پیامبر بزرگ الهی را به عموم پیروان آن حضرت تبریک عرض می کنم.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به ابلاغ سند تحول قضایی که ششم دی ماه از سوی رئیس قوه قضاییه منتشر شد، افزود: اخیرا سند تحول قضایی که می شود از آن به عنوان مرامنامه حکمرانی قضایی در دوران تحول قضایی و گام دوم انقلاب اسلامی نام برد، منتشر و مورد اقبال عممی از سوی فرهیختگان قرار گرفت.

اسماعیلی ادامه داد: سند تحول قضایی، سند تحقق عدالت و خدمت به مردم همچنین سند اعتماد به شهروندان و استمداد از آنها در برپایی عدالت و دادگستری است. این سند، آسیب شنایی وضع موجود و گره گشایی و تضمین حقوق مردم است و البته برای اجرای آن اجماع ملی و همکاری همه نهادهای حاکمیتی را می طلبد.

وی با اشاره به نقش مردم در اجرای این سند گفت: نقش مردم بی نظیر است و مشارکت مردم و نهادهای مردمی بیانگر آن است از نظر قوه قضاییه، مردم صاحبان اصلی و ذینفعان واقعی این سند متعالی و پیشرفته هستند.

سخنگوی قوه قضاییه ابراز امیدواری کرد با تلاش یکایک همکارانش در قوه قضاییه و سایر نهادها با اجرای دقیق این سند قوه قضاییه در تراز جمهوری اسلامی ایران را شاهد باشیم.

************************************************************

منبع: ایرنا

#صبای عدالت آریانا

#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.