قرارداد شفاهی هم در قانون کار ایران معتبر است

پرسش مخاطب درباره نداشتن قرارداد کتبی و انجام کار بر اساس قرارداد شفاهی با کارفرما این است:

با سلام. من کارگری عاجز و ناتوان هستم. متاسفانه کارفرما با من قرارداد نبسته و من را به صورت شفاهی استخدام کرده. الان هم به من حقوق نمیدهد. می‌گوید برو شکایت کن. اما من قراردادی ندارم. لطفا بگویید چه کار کنم؟
پاسخ کارشناسان :

در پاسخ سوال شما باید بیان داشت نداشتن قرارداد و یا شفاهی بودن رابطه کاری مانع مطالبه حقوق قانونی شما نخواهد بود. به عبارت دیگر کارفرما می‌تواند به صورت شفاهی نیروی انسانی مورد نیاز خود را تامین کند. از همین روی ماده ۷ قانون کار چنین بیان داشته است: قرارداد کار عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق‌السعی کاری را برای مدت موقت یا مدت غیر‌موقت برای کارفرما انجام می‌دهد. اما این شفاهی بودن رابطه کاری مجوز سوء استفاده و عدم پرداخت مطالبات قانونی کارگران نخواهد بود. چه اینکه مطابق ماده ۶ قانون کار بهره‌کشی از دیگران ممنوع می‌باشد؛ بنابراین با اثبات رابطه کاری خود در مراجع مربوطه از جمله هیات تشخیص اداره کار می‌توانید نسبت به مطالبه حقوق قانونی خود اقدام نمایید.

*************************************************************

سمانه مرتضی زاده/کارشناس حقوق بین الملل

#صبای عدالت آریانا

#SAAOK

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *