پس از خروج بی دردسر ترامپ از کاخ سفید برخلاف پیش بینی های اولیه، اکنون باید منتظر روند تحولات مراسم تحلیف بایدن بود.

پنجاه و نهمین مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا برای چهل و ششمین رییس جمهور این کشور در حالی امروز برگزار می‌شود که سایه سنگین ترس از خشونت و ناامنی سراسر آمریکا را فرا گرفته است.
به گزارش «وال استریت ژورنال، سی ان ان، آکسیوس و هیل»، خبر‌ها و رویداد‌های مربوط به انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا و مراسم تحلیف «جو بایدن»، عبارتند از:
– ورود بایدن به واشنگتن: بایدن به منظور اجرای مراسم تحلیف و استقرار در کاخ سفید ساعاتی پیش وارد واشنگتن شد.
– انتقاد در مورد عفو احتمالی جمهوریخواهان دخیل در شورش علیه کنگره: تصمیم ترامپ در مورد عفو احتمالی نمایندگان جمهوریخواهی که مشکوک به تحریک مردم برای شورش علیه کنگره در ۶ ژانویه (۱۷ دی) هستند، با انتقاد‌های زیادی مواجه شده است.
– هشدار مشاوران حقوقی ترامپ به وی: مشاوران حقوقی ترامپ به او هشدار دادند، خود و خانواده اش را عفو نکند.
– حذف ۱۲ عضو گارد ملی از تامین امنیت مراسم تحلیف: سخنگوی پنتاگون اعلام کرد، ۱۲ عضو گارد ملی را به دلایل مختلف از تیم حفاظت تامین امنیت مراسم تحلیف حذف کرد. وی گفت «آمریکایی‌ها باید به توانایی گارد ملی در تامین امنیت مراسم تحلیف اعتماد کنند.»
– صدور دستور تشدید مقررات کرونایی در کاخ سفید: براساس دستورالعمل جدیدی که روز سه شنبه به کاخ سفید ابلاع شد، مقررات کرونایی در این نهاد به شدت افزایش می‌یابد.
– تاکید افکار عمومی آمریکا بر اولویت مقابله با کرونا در برنامه دولت جدید: براساس نظرسنجی انجام شده اخیر، اکثریت مردم آمریکا خواهان اولویت یافتن مقابله با کرونا در برنامه رییس جمهور جدید هستند.
– شومر خواهان رد صلاحیت ترامپ در انتخابات بعدی شد: «چاک شومر»، رییس اقلیت سنا خواستار رد صلاحیت ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ شد.
نظرسنجی‌های انجام شده نیز نشان می‌دهند، افکار عمومی با نامزدی وی در انتخابات ریاست جمهوری دوره‌های بعدی مخالف است.
– عدم ارتباط میان ملانیا ترامپ با جیل بایدن: دختر بایدن اعلام کرد «ملانیا ترامپ»، همسر ترامپ با «جیل بایدن»، همسر بایدن ارتباطی برقرار نکرده است.
– انتقاد فرماندار تگزاس از بررسی اف بی آی در مورد اعضای گارد ملی: فرماندار ایالت «تگزاس» اعلام کرد «اقدام اف بی آی مبنی بر تحقیق در مورد اعضای گارد ملی توهین آمیز است.»
– تمدید یک هفته‌ای محدودیت فعالیت ترامپ در یوتیوب: «یوتیوب» فعالیت ترامپ در این سیستم عامل را به دلیل نگرانی در مورد خشونت‌های احتمالی برای مراسم تحلیف بایدن، یک هفته دیگر تمدید کرد.
– واشنگتن تبدیل به منطقه جنگی شد: «مگان مک کین»، دختر سناتور «جان مک کین»، واشنگتن را به دلیل تدابیر امنیتی، یک منطقه جنگی توصیف کرد.
– خداحافظی ویدئویی ترامپ: ترامپ با انتشار ویدئویی، سخنرانی خداحافظی خود را ارائه داد.
– مک کانل ترامپ را عامل تحریک شورش خواند: «میچ مک کانل»، رییس اکثریت سنا اعلام کرد «ترامپ و سایر افراد قدرتمند در تحریک افراد برای شورش علیه کنگره نقش داشتند.»
– عدم حضور مقام‌های ارشد جمهوریخواه در مراسم خداحافظی ترامپ: براساس گزارش ها، روسای اکثریت سنا و اقلیت مجلس نمایندگان از حضور در مراسم خداحافظی ترامپ به دلیل حضور در مراسم تحلیف بایدن خودداری کردند.
– شورش کنگره منجر به نقض حقوق خبرنگاران شد: براساس گزارش ردیاب آزادی مطبوعات آمریکا در جریان شورش علیه کنگره، دستکم ۹ حمله فیزیکی به خبرنگاران و ۵ مورد دستگیری انجام شد.
– اخبار ضد و نقیض در مورد عفو بنن: در حالی که برخی از منابع از تصمیم ترامپ برای صدور دستور عفو «استیو بنن»، مشاور سابقش خبر می‌دهند، منابع نزدیک به چهل و پنجمین رییس جمهور آمریکا، این خبر را رد می‌کنند.
– تصمیم ترامپ برای تشکیل حزب سیاسی جدید: ترامپ هفته گذشته با دستیاران خود در مورد تشکیل حزب جدید، گفت و گو کرد.
– دستور ترامپ برای خارج کردن اسناد مداخلات خارجی در انتخابات ۲۰۱۶: ترامپ دستور خروج اسناد مربوط به تحقیقات «اف بی آی» در مورد مداخلات خارجی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ را صادر کرد.
– حضور بایدن و هریس در محل یادبود قربانیان کرونا: بایدن و «کامالا هریس»، معاونش که برای برگزاری مراسم تحلیف وارد «واشنگتن»، پایتخت شده اند، در محل یادبود قربانیان «کرونا» حاضر خواهند شد
*************************************************************************
منبع : میزان
#صبای عدالت آریانا
#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.