رافائل گروسی ضمن اشاره به توافق قابل قبول با ایران، می‌گوید که بازرسی‌های ضروری آژانس بین المللی انرژی اتمی در کشورمان به مدت ۳ ماه ادامه می‌یابد.

 رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در بازگشت از سفر اخیر به ایران در جمع خبرنگاران در فرودگاه «وین»، از تداوم سه ماه راستی آزمایی ضروری این سازمان در ایران خبر داد.
به گزارش «رویترز»، وی با تاکید به دستیابی به نتیجه قابل قبول با تهران در پی سفر به ایران گفت «ما به درک فنی دوجانبه‌ای رسیدیم که براساس آن آژانس قادر است به فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارت خود برای یک دوره سه ماهه ادامه دهد … براساس این توافق، تهران به بازرسی‌های فوری در این هفته پایان می‌دهد.»
وی همچنین افزود «آژانس این شرایط را پس از ۲۳ فوریه (۵ اسفند) تثبیت می‌کند. فعالیت‌ها تحت بازبینی مستمر قرار خواهد داشت؛ این بازبینی‌ها می‌تواند زودتر تعلیق شود یا آن که تمدید شود.»
گروسی اعلام کرد که پروتکل الحاقی پس از ۲۳ فوریه اجرا نخواهد شد و دسترسی کمتری پس پس از این تاریخ وجود خواهد داشت، اما ترتیبات توافق شده با ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه می‌دهد تا میزان ضروری نظارت خود را حفظ کند.
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در بخش دیگری گفت «راستی آزمایی کار می‌کند و ضمن برطرف کردن شکاف موجود، شرایط کنونی را نجات می‌دهد. اما مطمئنا برای یک وضعیت پایدار باید یک مذاکره جداگانه سیاسی انجام شود … کاهشی در تعداد بازرسان و برخی از انواع بازرسی‌های سرزده ایجاد نمی‌شود؛ هرچند به میزان تحت پروتکل الحاقی نخواهد بود.»
گروسی همچنین گفت «ایران به اجرای توافقنامه پادمان جامع ادامه خواهد داد.»
وی پیش از ترک تهران نیز بیانیه مشترکی را از جانب آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایران با تاکید برروح همکاری و تقویت اعتماد متقابل و اهمیت تداوم همکاری صادر کرد.

 

به گزارش وب سایت «آژانس بین المللی انرژی اتمی»، این بیانیه مشترک تاکید دارد که تهران به اجرای توافقنامه پادمان جامع و اجرای تعهدات اصلی خود در قبال آژانس در زمینه نظارت بر تاسیسات هسته‌ای اعلام شده ادامه می‌دهد.
در این بیانیه بدون مشخص کردن نوع فعالیت‌ها آمده است «آژانس بین المللی انرژی اتمی فعالیت‌های لازم برای تایید و نظارت را تا ۳ ماه ادامه خواهد داد.»
گروسی نیز ساعاتی پیش با انتشار توییتی از مفید بودن سفر به ایران خبر داد.
این دومین سفر گروسی به ایران طی ۶ ماه گذشته است.
********************************************************
منبع : میزان
#صبای عدالت آریانا
#SAAOK

توسط goodnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.